lördag 18 april 2026

Filmen I hetaste laget från 1959

En amerikansk romantisk komedifilm i regi av Billy Wilder. Huvudrollerna spelas av Marilyn Monroe, Tony Curtis och Jack Lemmon. Filmen hade svensk biopremiär på Park i Stockholm 28 september 1959. Och visades i TV2 18 maj 1986 bland annat.

Handling:

Berättelsen börjar i Chicago 1929. De två musikerna, saxofonisten Joe (Tony Curtis) och basisten Jerry (Jack Lemmon) blir vittnen till ett mord i maffiakretsar (inspirerat av Valentinmassakern). För att fly från maffians gangsters klär de ut sig till kvinnorna Josephine och Daphne. De får jobb i ett tjejband, som reser till en badort i Florida.

Joe blir kär i Sugar "Kane" Kowalczyk (Marilyn Monroe), som är sångerska i bandet. För att bli ihop med henne klär han ut sig till en oljemiljonär som säger sig äga Shell. Under tiden är det en riktig miljonär som blir kär i Jerry/Daphne. Samtidig kommer maffian allt närmare.
               
      
Marilyn Monroe sjunger i filmen en av sina mest kända låtar: "I Wanna Be Loved by You".