torsdag 24 juli 2025

I år fyller Öresundsbron 25 år. Den invigdes den 1 juli 2000 av kung Carl XVI Gustaf av Sverige och drottning Margrethe II av Danmark. I samband med invigningen genomfördes även en löptävling kallad Broloppet och tidigare samma sommar hade även privatpersoner fått chansen att vandra över bron.
             


Under invigningen spelades låten Introduction av The North. Det var väl mest den danska new age-musikern Klaus Schønning som stod bakom låten för den går helt i hans stil. Jag minns att det var ett akrobatnummer till låten.
              
          

Windy deo roll on troligen från 2000-talet

Den kanske köptes i HP. Det var inte ICA eller Konsum. 

             

Peppar och salt från McDonalds

Dom är från 1990-talet eller början av 2000-talet.


                

Vykort från posten från 2000-talet

Med krans som man kunde skrapa på och få en juldoft. 
            
            

Vykort från början av 2000-talet

              

               

onsdag 23 juli 2025

Black Sabbath - Behind the Wall of Sleep (1970)

Låt från deras första skiva, vilken jag tycker är deras bästa. Upplagd med anledning av att Ozzy Osbourne gick bort igår 22 juli 2025.
              
            

Tidningen Lilla Fridolf nr 16 1970

Den skiljer sig lite i utseendet mot hur dom såg ut senare. 
           
              

tisdag 22 juli 2025

Filmen "Anne Franks dagbok" från 1959

En amerikansk dramafilm med Millie Perkins i huvudrollen. Den är baserad på ett manus, en teaterpjäs från 1955 och den berömda dagboken förd under Nazitysklands invasion i Nederländerna av den unga tyska judiska flyktingen Anne Frank. Filmen hade svensk biopremiär 14 september på Park i Stockholm. 
        
Handling:
         
Filmen utspelar sig under slutet av andra världskriget, och Nederländerna har ockuperats av nazisterna. Miep Gies (Dodie Heath) hjälper två judiska flyktingfamiljer, familjen Frank och familjen Van Daan, att gömma sig för nazisterna. Dessa två familjer får gömma sig på vinden till ett hus, och de måste göra allt de kan för att undvika att bli upptäckta. De får inte gå ut och inte föra oväsen. Det enda de kan göra är att vänta på att kriget ska ta slut. Mitt i allt detta sitter Anne Frank (Millie Perkins) och för dagbok, där hon skriver ner allt som händer runt omkring henne.
           
En trailer:
             
             
             
Hela filmen:
          
               

Annons för en jaktkatalog 1959

Vapen-Depoten i Falun som vill skicka en illustrerad katalog för jakt och fiske.

Vapen-Depoten var på sin tid landets största vapenhandel, med stor postorderförsäljning. Dom sålde bland annat älgstudsare och hagelbössor. 
                
                      

Tidningen Röster i Radio TV nr 45 1959

Mona Malm spelar Mobergpjäs på TV. Kanske Vägen genom Skå från 1957.
            
Mona Malm var en svensk skådespelare som spelade barnteater, Kar de Mummas Blancherevy, på Dramaten, Stockholms stadsteater och många filmer och TV-serier.
                 
Och så handlar det om Hällebäck - gård i stormens centrum. Hällebäcks gård av Sigge Stark var en radioserie i Sveriges Radio från 1959 till 1961. Den handlade om en lantbrukarfamilj och deras liv. Den blev mycket populär och blev senare en romanserie i tre delar och följetong i Hela Världen.
               
                 

söndag 20 juli 2025

Tracks 10 oktober 1987

Kaj Kindvall ger oss veckans mest populära låtar och en del nya i detta klassiska program från Sveriges Radio. Här hörs Lili & Sussie, Trance Dance och många andra.   
         
                   

Tidningen Kalle Anka & Co nr 7 1987

              
              

TV-krysset 1987

Ett korsordsprogram där tittarna kunde lösa korsord med hjälp av ledtrådar som visades i programmet, ofta med inslag av musik eller klipp. Det allra första programmet sändes 24 januari 1979. 
            
         

Talong till TV-krysset i en veckotidning från 1987: 

lördag 19 juli 2025

Tangerine Dream - Hyperborea (utsträckt version)

Titellåten från Tangerine Dreams 19:e album från 1983. Någon har sträckt ut låten så den är en timma lång. Resultatet blev en meditativ, atmosfärisk, lång ljudmatta med väldigt lågt tempo och en ambient upplevelse.
             
                  
Hyperborea var i grekisk mytologi ett mytiskt, jordiskt paradis långt uppe i norr, där det påstods att solen sken tjugofyra timmar om dygnet, där invånarna levde i evig vår och överflöd, fria från sjukdom, ålderdom och strid. De var djupt förknippade med solguden Apollon och ansågs vara hans favoriter, som offrade hekatomber av åsnor till hans ära. Landet var extremt svårtillgängligt för vanliga dödliga, och endast semi-gudomliga hjältar som Herkules sades kunna besöka det.

               

Seriealbumet Asterix & Son

Asterixalbum nr 27 utgivet 1983. 
         
Det handlar om att en övergiven baby hittas i en korg utanför Asterix hydda i den galliska byn. Asterix och Obelix får oväntat iklä sig rollen som barnvakter, trots sin bristande erfarenhet av spädbarnsvård. Snart visar det sig att barnet är inblandat i en större politisk komplott mot Julius Caesar, där den förrädiske Brutus försöker eliminera barnet för att säkra sin egen arvsrätt. Våra galliska hjältar måste då skydda barnet från romarna och avslöja vem som är barnets riktiga förälder, vilket leder till oväntade vändningar och dramatiska händelser.
            
                 

Trailer samt TV2-klocka 1983

Trailer om en dansk cup och sen dags för programmet Konstnären bakom glaset. Kan vara från 16 mars 1983.
          
Och den som vill se fler klockor, TV-program med mera kan klicka på nån av taggarna under videobilden. 
         
            

fredag 18 juli 2025

Program om Kvällstoppen 12 oktober 1971

Micke Cederberg presenterar listan som innehåller en rad klassiska och bra 70-talslåtar.
              
                

TV-sändningar i Sverige 5 juli 1971

Det var en måndag, det fanns två TV-kanaler och folk hade tjock-TV. En del av programmen sändes i färg och markerades med det i TV-tablån. 


TV1

18.00: TV-nytt. Meddelanden.
18.05: Picolo. Den lille målaren.
18.10: Måndagsträff. Färg. Med Hektor, Mimi och dom andra. (Från den 5/1.)
18.30: Kusinerna på båten. Färg. Vardag och fest hos några fiskarfamiljer i Bretagne, Frankrike. Första delen av en serie i sex avsnitt från den franska televisionen. (Från den 3/7.)
19.20: I Puerto hände mig ingenting särskilt. Färg. Det första programmet om en svensk på sällskapsresa av Per Gunnar Evander och Bengt Åke Kimbré. (Från den 5/5.)
19.30: TV-nytt och väder.
20.00: Arsene Lupin, gentlemannatjuv. Färg. 12. Arsène Lupin och förfalskningarna. I titelrollen: - Georges Descrières.
20.50: Var med och bjud. Färg. Inför onsdagens TV1-autkion presenteras och salubjuds fynd ur svenska folkets gömmor.
21.00: Skogens mästare -71. Färg. En skogsarbetartävling mellan tremannalag från Domänverket, Svenska Cellulosa AB och Sveriges Skogsägare. (Luleå.)
21.30: Gäst i ettan. Färg. I en direktsändning samtalar Jan Bonnevier och Mats Fagerström med en aktuell gäst.
22.00: TV-nytt, väder och sport.
22.10-22.30: Folkspelet schack. I anslutning till schack-SM i Eskilstuna. Bl. a. intervjuas Ulf Andersson och Börje Jansson. Dessutom träningsläger för lovande juniorer och lekskoleschack i Arboga. (Örebro.)

TV2

18.30: Pappa kom ut. Färg. Serie i fyra delar av Inger och Lasse Sandberg. Första delen. Pappa - Torsten Wahlund; Mathias - Stefan Rudels. (Tidigare sänt 23/9 1970.)
18.55: Väder och meddelanden.
19.00: TV-nytt.
19.10: Rapport.
19.30: Här kommer Cooper. Färg. Engelskt underhållningsprogram med komikern Tommy Cooper.
20.00: Undervattensliv. Färg. En skildring av livet i och under havsytan i Nordsjön och Skagerack.
20.30: Håll dig igång! Sommaraktiviteter för alla från Erstaviksbadet. Programledare: Bengt Bedrup.
20.45: TV-nytt.
20.50-22.30: Filmstudio TVÅ: Dubbelt självmord. (Shinji ten amijima) Japansk långfilm från 1969. Regi: Masahiro Shinoda. Jihei - Kichiemon Nakamura; Koharu - Shima Iwashita; Tahi - Hosei Kometsu; Magiemon - Yusuke Tkita. (Svenska prmeiär.) (Inte lämplig för barn.)


Avsnitt 12 av TV-serien Arsène Lupin som sändes den här dagen. Ett gäng konsttjuvar planerar att stjäla värdefulla målningar. De vet dock inte att Arsène Lupin befinner sig bland dem, förklädd till en berömd deckarförfattare. 
           


Första avsnittet av Här kommer Cooper. Troligen inte samma som sändes den här dagen. 

Tommy Cooper bar ofta en röd fez och var känd för sina kvicka skämt och sin uppenbara talang för att misslyckas med sina trollerinummer.
              
        

Reklam för Blå Husár kokkärl 1971

Reklamfilm för grytor, kastruller och stekpannor.     

Med Birgitta Sandstedt som har jobbat på Tranås-Posten, Vecko-Journalen, Vi, Expressen, TV2 med flera. Hon var även gidft med TV-profilen Gary Engman.
                              
                   

Legoreklam 1971

Med de tecknade barnen som var vanliga i Legoreklam vid den tiden. Och reklam för kylbil, grävskopa, bensinstation, mjölkbil, brandbil och trailer med grävskopa. 
             

Uppdelad så den går lättare att läsa om man klickar på dom: 
           

               

torsdag 17 juli 2025

Kungsportsavenyn i Göteborg kanske på 1960-talet

Vykortets färger, tandade kanter, kapporna, spårvagnen, bilmodellerna och högertrafik antyder att det är 1968-1969. 
             
Och grönskan på träden, sommartid och flaggorna kanske säger att det är Svenska flaggans dag. 
              
                        

50 öre 1968

Mynt från Gustav VI:s tid. Det var mer pengar på den tiden och de billigaste glassarna kostade 50 öre: Ananaspinne, Puckstång och Igloo. En Kalle Anka-tidning kostade 1:25 kr. 

Femtioöringar från 1960-talet blev ogiltiga som betalningsmedel den 1 januari 2006. Det ekonomiska samlarvärdet i just den här är väldigt lågt. Det nostalgiska värdet är högre.
              
                  

Ett gammalt ugnskärl

Det kan eventuellt vara från 1960-talet. Maträtterna folk lagade med såna kunde vara potatisgratäng, fiskgratäng, makaronilåda, kålpudding, köttfärslimpa, fiskpudding, kyckling med mera. 

              

onsdag 16 juli 2025

Filmen Blue Thunder

En amerikansk actionthriller från 1982 eller 1983 med Roy Scheider, Malcolm McDowell, Daniel Stern, Candy Clark och Warren Oates i huvudrollerna. Den hade svensk biopremiär 26 augusti 1983 på Lorensberg i Göteborg, Palladium i Malmö, Kista Bio 2, Sandrew 1 och Victoria 1 i Stockholm. Första gången den visades i svensk TV var 6 december 1995 på TV3. 
            
Filmen handlar om Frank Murphy, en erfaren men plågad polishelikopterpilot i Los Angeles. Han och hans partner, Lymangood, blir utvalda att testa "Blue Thunder", en toppmodern och kraftigt beväpnad experimenthelikopter utvecklad för brottsbekämpning och militära ändamål. Helikoptern är utrustad med avancerad övervakningsteknik och en massiv gatlingkanon, men Murphy upptäcker snart att projektet döljer mörka syften.
                
Murphy upptäcker en konspiration där militären planerar att använda "Blue Thunder" som ett vapen för att kontrollera befolkningen under kommande OS i Los Angeles. Han kommer över bevis som avslöjar att projektets skapare och hans tidigare stridskamrat, F.E. Cochrane, är inblandad i att eliminera politiska motståndare. Murphy tvingas använda "Blue Thunder" för att avslöja sanningen för världen, vilket leder till en dramatisk jakt över Los Angeles himmel när han försöker undvika militärens försök att tysta honom.
               
          

Boken E.T. från 1983

Romanversionen av filmen med samma namn från 1982. Senare upplagor hade undertiteln "...in his adventure on Earth". William Kotzwinkle, som adapterade berättelsen från Melissa Mathisons manus, skrev senare en uppföljare.
         
                 

Reklam för serien Don Quijote 1983

        


Intro till TV-serien som hette "Don Quijote av La Mancha" på svenska. Den gjordes 1979 och visades i SVT 1982–1983 och 1988.
           
               

Klädmode på 1980-talet

         


          

Tangerine Dream - Hyperborea (1983)

Från Tangerine Dreams nittonde skiva med samma titel och från samma år.
     
Hyperboreanerna var i grekisk mytologi ett folk som levde i den nordligaste delen av den kända världen. Trots sin plats i en annars iskall del av världen troddes hyperboreanerna bo i ett soligt, tempererat och gudomligt välsignat land. I många versioner av berättelsen bodde de norr om de mytologiska Ripheabergen. En del författare kopplade dem till verkliga folk och platser i till exempel Storbritannien, Skandinavien eller Sibirien. De äldsta myterna framställer dom som Apollos favoriter.
         
              

söndag 13 juli 2025

Kvällstoppen 16 januari 1973

Kersti Adams-Ray redovisar de 20 mest sålda skivorna i Sverige under denna januarivecka.
             
                  

10 öre 1973

Liten peng från Gustav VI:s tid. Han dog samma år så det var sista året den typen av tioöringar präglades.  
               
Och en gång kring den tiden när jag hade tre tioöringar så fick jag tre vingummin i Murcotappen. 
                    
                 

Tidningen Röster i radio TV nr 44 1973

Jan Lindblad skriver om sin TV-serie Röda fåglars öar. 

                   
Här är Jan Lindblad när han framför Sailing från skivan Nära naturen från 1977: 
              
            

Reklam för Stimorol 1985

         
            

Live Aid fyller 40 år

Den 13 juli 1985 sändes den legendariska välgörenhetskonserten som varade i 16 timmar och sågs av 400 miljoner tittare i 60 länder. Det var kända artister som Queen, David Bowie, Elton John, Madonna, Paul McCartney, Bob Dylan och Phil Collins. Det var en riktig maratonsändning och vi spelade in mycket av det på video. 
               
Här är U2 som som blev en stark upplevelse och en av konsertens höjdpunkter:  
                  
          
                    
En stor del av hela sändningen för dom som är nyfiken på den. Det är många videos i en spellista. 
                       
          

lördag 12 juli 2025

Sommarlekar

När man var liten var uppfinningsrikedomen stor när det gällde att hitta på saker. Här är ett antal sommaraktiviteter som vi hade. En kvinna får illustrera i brist på bättre.


Sätta en näsa på näsan (fast vänd åt det andra hållet)



Blåsa maskrosfrön



Vissla med en maskrosstjälk



Ta en gräshoppa i handen



Dra fingrarna på ett ogräs och göra en "tupp" eller "höna"



 Vissla med ett grässtrå mellan tummarna



Trä smultron på ett strå



Fånga regndroppar med tungan


Tidningen Kalle Anka & Co nr 44 1975

Långben är innovativ och provar en propeller när han ska tävla i simning. Kanske nåt för simmarna i OS nästa gång?
         
                

Reklam för Kalle Anka-bilar 1975

Leksaksbilar från Polistil. Jan Långben, Musse Pigg, Stora Stygga Vargen, Kalle och Knattarna och Farbror Joakim. 

                

fredag 11 juli 2025

Program om Kvällstoppen 8 maj 1973

Micke Cederberg har knåpat ihop detta program där han presenterar låtarna som var med i Kvällstoppen 8 maj 1973, eftersom originalsändningarna från 70-talet saknar ljud. Nej det är ju inte lika roligt att lyssna på ett tyst program. 
           
                

Gammalt vykort från Italien

Vykort från 1970-talet. Det verkar vara samlingslokaler, socialt center eller hotell i orten Baia Domizia i provinsen Caserta i södra Italien. 
              
 
                           

Carpano glas troligen från 1970-talet

Det har troligen italienskt ursprung och användes till att dricka vermouth med. Det ägdes av en göteborgare som troligen besökte Italien på den tiden. 
              
                   

Reklam för Nopper 1970

En leksak jag aldrig hade men har sett otaliga gånger i reklam på den tiden och framåt. 
                
                   

LP:n Pink Floyd - Atom Heart Mother från 1970

Atom Heart Mother är det femte studioalbumet av det engelska rockbandet Pink Floyd. Det spelades in på EMI Studios (nu Abbey Road Studios) i London. Albumet blev en kommerdsiell succé och var bandets första som nådde nummer 1 i Storbritannien, medan det nådde nummer 55 i USA och så småningom blev guld där. En tid när Pink Floyd var uppåtgående stjärnor innan den megastjärnestatus dom fick efter Dark side of the moon. 
             
Atom Heart Mother är en musikalisk resa genom pastorala landskap och kosmiska vidder. Det är en utforskning av landsbygdens lugn som möter psykedeliska experiment, en ljudbild där naturens stillhet flätas samman med mänskliga reflektioner. En fri tolkning av det jordnära och det oändliga, mer en känsla än en berättelse.
         
           
Omslaget designades av Hipgnosis och var bandets första att inte ha sitt namn eller fotografier av dem på någon del av det.
           


Här kan man lyssna på skivan: 


Låtlista: 

01. Atom Heart Mother 0:00
02. If - 23:45
03. Summer '68 - 28:16
04. Fat Old Sun - 33:46
05. Alan's Psychedelic Breakfast - 39:09
           

torsdag 10 juli 2025

Nazareth - Love hurts (1976)

Låt som får ett hedersomnämnande. Jag hade den på ett av mina första kassettband på 1970-talet.
       
Låten blev en internationell hit och nådde plats 1 i Kanada, Nederländerna, Belgien, Sydafrika och Norge. Singeln blev så framgångsrik i Norge att den låg i 61 veckor på de norska listorna, inklusive 14 veckor på plats 1, vilket gör den till den bästa singeln genom tiderna i landet. Jag rankar den själv som en av de bästa poplåtar som gjorts. 
              

             

Tidningen Dennis nr 15 1976

        
             

Leksaksreklam från 1976

Reklam från Berico i Malmö. 

Berico grundades 1953 av Ivan Andersson och Poul Jensen som leksaksgrossist, initialt genom företaget A.B. Arsani som fokuserade på produktion av plastleksaker. Företaget blev en betydande svensk importör, särskilt av Tekno-leksaker från 1957, vilket bidrog starkt till Teknos framgångar i Sverige. Efter att ha skilt sig från Arsani 1966 fortsatte BERICO att växa med nya agenturer och expanderade sin omsättning kraftigt under 70- och 80-talet, för att slutligen gå i konkurs 1993.

Berico höll till på Gråbrödersgatan i Malmö initialt, och flyttade senare till Vattenverksvägen 1 i Malmö. År 1964 flyttade företaget in i egna lokaler på Scheelegatan i Malmö, och 1977 flyttade de till Höjdrodergatan.
         

Jouef modelljärnväg till lågpris! Populära Jouef HO nybörjarsats med lok, tre vagnar, skenor och Jouefs största 12V-16V S-märkta transformator som tål en utbyggnad även med automatik. Jouef är kvalité och detaljrikedom till lågpris! Allt detta för under 150:-.


Tamiya byggmodeller! Kvalité och precision är typiskt för de verkligt fina Tamiya-byggsatserna. Och vilket sortiment! I lilla Tamiya-serien finns Draken och Viggen med svenska nationalitetsbeteckningen, de kostar kr 8:50 resp. kr 11:25. Stridsvagn S med motor kr 19:50. Jeepen kr 18:-. Slagskeppet King George V kr 23:75. Soldater per sats kr 9:50.


Majorette metallbilar! Vill du köra häftiga amerikanare, tuffa lastbilar eller sköna sportbilar, då ska du välja Majorette. Kolla sortimentet! Se så lätt de rullar och vilken fin fjädring!

Nyhet! Volvo 245 DL. Öppningsbar baklucka, GT fälgar och tonade rutor. Längd 7.6 cm. Lackerad i Volvos originalfärger! Pris ca kr 4:75 Nyhet! Scania med avtagbar tankvagn. Finns även som trailer med segelbåt. Längd 16 cm. Pris ca kr 7:50. 

Vykort på Göteborgs hamn från 1970-talet

Då när brandgult var en egen institution som ord, i svensk formgivning, i hemmen och så vidare. 
 
För övrigt kan man inte se lika många kranar i Göteborgs hamn idag. Men Älvsborgsbron är likadan. 
              
                    

Reklamfilm från Arla från 1976

Med den store drinkblandaren Lasse Åberg. Och den som vill se mer från 1976, 1970-talet, drycker, Lasse Åberg med mera kan klicka på nån av länkarna under videon. 
                
                

tisdag 8 juli 2025

Broschyr från Ottenby naturreservat på Öland

Broschyr tagen där på plats sommaren 1999. 




Bilder från 6 juli 1999. Ett par hus nära Ottenby och fyren Långe Jan nere vid Ölands södra udde.  



Utsikten från fyren där man ser Ottenby fågelstation och hela Öland sträcka ut sig framför en.