Under 1950-talet upplevde Sverige en stor ökning av antalet personbilar. Denna period markerar ett betydande skifte, då privatbilismen på allvar fick sitt stora genombrott i landet.
Vid ingången av 1950-talet, år 1950, fanns det ungefär 250 000 bilar registrerade i Sverige. Men den snabba ekonomiska tillväxten och välståndsökningen under decenniet ledde till att allt fler svenskar fick råd att köpa en egen bil. Resultatet av denna utveckling var dramatisk: fram till 1959 hade bilbeståndet i Sverige mer än fyrdubblats, och antalet bilar uppgick då till över en miljon.
Denna snabba ökning förändrade inte bara transportvanorna utan också det svenska samhället i grunden. Bilen blev en symbol för frihet och en viktig del av det moderna livet.